Kde jsem: prohifi.cz > Recenze > Subwoofer do auta Morel Primo 12

Subwoofer do auta Morel Primo 12

Subwoofer do auta Morel Primo 12

Produkty firmy Morel byly vždy velmi uznávané pro svoji kvalitu. Někdy byla tato kvalita nedostupná, dokud se do portfolia značky nepřidaly komponentní reproduktory Morel Maximo nebo subwoofer Morel Primo. Ten se svojí cenovkou vstoupil do kategorie vysoce dostupného zboží pro širokou veřejnost.

Seznámení s Morel Primo 12

Subwoofer se nabízí ve třech provedeních. Nejmenší Morel Primo 8 (20 cm), následuje Morel Primo 10 (25 cm) a největší Morel Primo 12 (30 cm) - v závorkách uvedeny průměry membrán. Výběr velikosti záleží na prioritách. Nejmenší průměr nabídne nejrychlejší basy, ale nejmenší zatížitelnost. Střední velikost má větší zatížitelnost. Největší subwoofer zvládne nejvyšší zátěž ze všech, a k tomu zvládne zahrát ještě nižší frekvence než menší kolegové. Vlastně zde jen a pouze fyziku z logiky věci. Výběr velikosti je samozřejmě dán i velikostí ozvučnice a typu instalace.

Jak jsme testovali Morel Primo 12

Pro test jsme zvolili největší reproduktor a to Morel Primo 12 (30 cm). Samotné testování proběhlo ve starším autě Peugeot 406 Break (combi). Nebyli jsme tedy omezeni neprůchodností zvuku jako tomu bývá u sedanů, a ze subwooferu jsme tak mohli "vymáčknout" maximum.

Udávaný příkon 350W u Morel Primo 12 je slušný, ale jak už historie všech reproduktorů Morel napovídá z praxe, většinou lze tuto výrobcem doporučenou maximální hodnotu lehce ignorovat. Samozřejmě nebude tak ohromující jako u subwooferů Morel Ultimo, kde nepsané pravidlo říká, že subwoofer snese dvakrát tolik. Zlí jazykové, obzvláště na zahraničních fórech, v prvních recenzích tvrdili, že u subwooferu Morel Primo to s překračováním zátěže nebude kdo ví jak valné. Ne že bychom se při testování přesvědčili o opaku, nicméně přetížit subwoofer na krátkou chvíli nebylo nic, co by nebylo ku prospěchu věci. Nechceme nikoho nabádat na přílišné přebuzování tohoto reproduktoru, nicméně si dovolíme tvrdit, že 100 W navíc Primu nikterak neublíží.

Jako pohon jsme použili dva zesilovače. První z nich, Massive Audio N3 s výkonem 450 W při 4 ohmech, druhý Eton PA 1600.2 s výkonem 1174 W na 4 ohmy. Nešlo zde o test, kolik je toho Morel Primo schopný vydržet v extrémních podmínkách, ale spíše jsme chtěli slyšet subwoofer jako takový, pokud ho bude pohánět velmi dobrý a vynikající zesilovač.

Balení, dokumentace a výběr ozvučnice

V balení byl obsažen subwoofer samotný, návod a nálepka s logem Morel. Návod obsahuje veškeré podrobné informace potřebné pro stavbu ozvučnice. Můžete si vybrat z doporučené bassreflexové nebo uzavřené. V rozhodování vám může pomoci i graf, který znázorňuje grafický průběh frekvencí. Jelikož prioritou našeho testu bylo spíše ověření zvukové kvality než nejnižší frekvence, které se v této cenovce impozantně blíží k rezonanční frekvenci 27 Hz, zvolili jsme ozvučnici uzavřenou - de facto i díky jednoduchosti konstrukce a minimalizaci pokusů a omylů.

Provedení subwooferu Morel Primo 12

Jelikož jde o subwoofer určený primárně do okruhu přátel kvalitního zvuku a ne nablýskaného tuningu, je Morel primo spíše méně výrazný až nenápadný. Vyjímkou je pouze středový vrchlík ve stříbrné barvě s prostorově vystouplým logem. Nejdříve dle fotografie a dokumentace se zdá tento vrchlík spíše jako retro počin, ale při vkusné kombinaci s povrchově upravenou membránou a rozumně vypadajícím gumovým závěsem na kraji, říkáme narovinu, že Morel Primo je opravdu hezký. Až je to s podivem, jak taková "pitomost" může oživit pohled na subwoofer v dnešní době šitých okrajů výraznou nití nebo absencí vrchlíku. Feritový magnet, také se tvářící obyčejně, ne nijak designově vyhlížející koš a poctivě funkční připojovací terminály jen dokazují, že přílišný design nemá se zvukovou kvalitou nic společného. Subwoofer tedy nemá to, co nepotřebuje.

Poslechový test

Jako první si Morel Primo 12 podal ruku se zesilovačem Massive Audio N3. Výkonově jsme v mezích - 450 W ze zesilovače oproti zatížitelnosti o 100 W menší. Subwoofer ani při nejvyšší zátěži nepoukazoval na to, že dostává více, než je uvedeno na papíře. Žádná únava, zkreslení nebo limitace daná přílišným výkyvem membrány. Frekvenční průběh nižších frekvencí se nám zdál velmi vyrovnaný. Čím nižší frekvence, tím ji Morel Primo přednášel se stejnou intenzitou jako ty vyšší. Takže například takové "dojetí" strun na basové kytaře se poslouchalo velice příjemně. I v uzavřené ozvučnici doporučené výrobcem se daly dosáhnout velmi nízké frekvence (lehký pád dolů na citlivosti se zde děje až za metou 40 Hz, což je kolikrát u konkurence spíše zbožním přáním) a tak jsme ani nenašli důvod, proč vyrobit bassreflexovou ozvučnici, která by nám jistě jen potvrdila, že frekvenční rozsah se podívá ještě trochu dolů.

S druhým, kvalitnějším, výkonnějším, ale také s o hodně dražším zesilovačem Eton PA 1600.2, jsme dosáhli ještě lepších výsledků. Pokud se nezaměříme přímo na zvukovou kvalitu ovlivněnou lepším zesilovačem, jako je lepší kontrola nebo jiné barevné podání například kontrabasu nebo velkých basových bubnů a vrhneme se rovnou do extrémních podmínek, které nám nabízí výkon zesilovače, budeme přivedeni do vod neprozkoumaných. Nejdříve jsme z výkonu zesilovače měli trochu respekt, proto jsme úroveň zesílení (gain) nechali na minimu. Po několika minutách jsme přidávali a přidávali, až jsme zjistili, že jsme hodně v druhé polovině rozsahu a volume na autorádiu se podívalo také do stupnice až k maximu. Co na to Morel Primo? Nic. Vše snášel velmi statečně, až to bylo s podivem. Zkusili jsme se zamyslet nad výkonem, který jsme do subwooferu pouštěli a nad udávanou maximální hodnotou doporučenou výrobcem. Pak nám to došlo. Jde o velmi kvalitní subwoofer, proto snese o tolik více, než je jeho doporučené maximum. Je jisté, že toto krátkodobé přebuzení, které se děje u klasičtější hudby subwoofer snese, při různých nízkofrekvenčních pokusech nebo u hudebního žánru, který je na subbasy velmi intenzivní, by mohlo za nějakou delší dobu vyvodit poškození. Nicméně opět se dokazuje, že Morel jako vždy, má velké rezervy.

Resumé

Suma sumárum je Morel Primo za svoji cenovku velmi příjemným subwooferem, který je spíše určen pro vyznavače kvalitnějšího poslechu. Ať už vyznáváte klidný melodický jazz nebo totální nářez s rychlou basovou kadencí, nebudete zklamáni. Subwoofer dokáže přednést jakýkoliv hudební žánr. Velká výkonová rezerva, rychlé i velmi hluboké basy, střízlivý design. Morel prostě nikdy nezklame.