Kde jsem: prohifi.cz > Recenze > Zesilovač do auta Genesis Profile Sub Ultra - test ve Škodě SuperB
Zesilovač do auta Genesis Profile Sub Ultra - test ve Škodě SuperB
Jestliže to myslíte s ozvučením automobilu vážně a patříte mezi skupinu lidí, pro keré muzika znamená vše, tak právě vám je určena tato recenze špičkového high end zesilovače Genesis Profile Sub Ultra.
Testovací prostředí
Pro recenzi tohoto zesilovače jsme použili Škoda SuperB první generace, který nahradil naši referenční Škodu Octavii a to hlavně z důvodu tiššího prostředí, který tento vůz s benzínovým motorem poskytuje. Vyhýbáme se tím veškerým možným parazitním zvukům, které kazí dokonalý poslech a můžeme se tak lépe soustředit na samotné recenze. Díky tomu nám neunikne sebemenší chybička v přednesu jakéhokoliv řetezce audiosystému.
Obsah balení zesilovače do auta Genesis Profile Sub Ultra
Pokud si Genesis Profile Sub Ultra pořídíte, čeká vás malinké překvapení. Rozměry krabice silně připomínají velikost, do které se s bídou vleze počítačová klávesnice. I my jsme měli podezření, že si z nás výrobce vystřelil a museli jsme opravdu rozdělat krabici a přesvědčit se, že je zesilovač na místě. Reklamace dodávky z úleku kompaktních rozměrů tedy nebyla na místě.
Jak už napovídá krabice, zesilovač má opravdu velice kompaktní rozměry; délka 45 cm a hloubka 23 cm nejsou nic výjimečného, za to výška pouhých 38mm nás uchvátila. Konečně je tu zesilovač, který je více než vhodný na skryté instalace či do plochých dvojitých podlah. V obsahu balení kormě samotného zesilovače naleznete i jednoduchý manuál se základními parametry zesilovače. Více není třeba. Výrobce zde správně usuzuje, že tento zesilovač je pro zkušené a ostřílené „hráče“ v autohifi komunitě.
Provedení zesilovače do auta Genesis Profile Sub Ultra
Kompaktnosti a racinálnímu rozmístění připojovacích terminálů a ovládacích prvků se výrobce Genesis držel i tady. Provedení „vše na jedné straně“ je velice přívětivé. Nejenže máte vše po ruce, ale při náročnějších instalacích vám toto provedení umožní lépe naplánovat rozložení veškeré kabeláže.
Vlevo na čelní stěně se nacházejí nízkoúrovňové vstupy, co nejdále od napájecích, což zaručuje punc audiofilnosti vzhledem k eliminaci rušení od napájecí cesty. Dále následují výhybky. Zde výrobce nešetřil a osadil zesilovač jak dolní tak i horní propustí, která jde vypnout. Následuje konektor pro dálkové ovládání hlasitosti (vhodné pro použití autorádií, které nemají možnost regulace subwooferového výstupu), dále systémové propoje pro zapojení identického zesilovače pro zvýšení výkonu celé sestavy, dále následuje jeden terminál pro připojení reproduktorové kabeláže vedoucí k reproduktoru a na pravé straně je napájecí terminál s trojicí pojistek.
Je pravda, že terminály nejsou zlacené a reproduktorové a napájecí terminály jsou v provedení pro připojení vidličky, ale ruku na srdce, neznáme nikoho, kdo ve zvuku pozná zlacený, sříbřený či niklovaný povrch. Vidličky nebo dutinky jsou také jen otázkou vkusu. Je pravdou, že dnešní dutinkové terminály jsou trendem již nějakou dobu, ale zde nám asi výrobce ukázal, že se jen tak nechce zbavit svého image, který hovoří o poctivých audiofilních konstrukcích a ne o pozlátkách, které umocní firemní katalog a první dojem, ten ale nemá se zvukem nic společného.
Instalace zesilovače do auta Genesis Profile Sub Ultra
Zesilovač jsme umístili vzhůru nohama na zadní plato do prostoru zavazadlového prostoru. Díky aktivnímu chlazení si tuto polohu můžeme beze strachu dovolit. Osazení kabeláže je vzhledem k provedení a lehkému přístupu rychle hotové a tak nám instalace netrvala více jak slabou čtvrthodinku. Následovalo lehké nastavení výhybek a úrovně vstupního signálu dle zkušeného oka a s očekáváním zapnuli autorádio a tím i celou sestavu.
Testovací sestava
Špičkový zesilovač si vyžaduje špičkový reproduktor. Sáhli jsme proto velice hluboko do kapsy a pro tento test použili referenční subwoofer Morel Ultimo SC 124 ze série Ultimo. Tento reproduktor je velice náročný na zesilovač, jelikož má slabší magnetický systém a tak se zde od zesilovače čeká, že jej bude umět řádně kontrolovat. Odměnou je za to brutální, až neslýchaný frekvenční rozsah umocněný brilatním přednesem. Reproduktor je to bezesporu skvělý, ale dá vám vše pěkně „sežrat“. Uslyšíte totiž vše, od rychlosti basů, přes frekvenční rozsah až po limitaci jeho výkonu, na kterou se ve snu ani nedostanete.
Autorádio jsme použili starší, ale osvědčenou Alpine 9853 s regulací subwooferového výstupu, aktivními výhybkami a zvukovým procesorem, který umožňuje spoždění zvuku v jednotkách 0,1 miliseknudy pro dokonalé doladění prostoru, který je velice důležitý, vzhledem k růrnorodosti akustiky automobilu. Nebudeme vás ale nadále „nudit“ rozpisem dalších komponent, přejdeme k recenzi zvuku zesilovače, ten je tu prioritní.
Zvuk zesilovače do auta Genesis Profile Sub Ultra
Již při prvotním ladění zvukového procesoru na rádiu jsme byli mile i nemile překvapeni, jak jde každá, byť sebenší odchylka v nastavení slyšet. V ten moment jsme zjistili, že nemáme v ruce kdejaký zesilovač, ale něco vyjímečného, co si zaslouží naši pozornost. Po finálním doladění, tentokráte po umorných dvou hodinách, jsme se dali na testování.
Zvoli jsme několik referenčních CD, které máme určeno na testování těch lepších komponent. Průřez hudební scénou je zde velice široký, od jazzu, přes rock a metal, až po elektroniku. Veškeré hudební kompilace na těchto nosičích obsahují jak rychlé, tak i pomalé basové složky, s různým frekvenčním rozsahem. Obvzláště někeré skladby jsou velice náročné, tím myslíme spojení rychlého, vyššího basového bubnu s doprovodem basskytary. Tento hudební žánr je na zesilovače i reproduktory velice náročný ve smyslu v rozlišení nástrojů. U lacinějších či méně povedených komponent je zde slyšet nekopromisní slévání hudebních složek. Nic takového se ale nekonalo.
Ať se jednalo o subsonické frekvence spíše vycítelné, až po vyšší složky muziky, vše znělo jak má. Zvuk byl velice přesný a až neuveřitelně rychlý. Zkušenější z vás jistě znají onen stav, kdy není možné sladit subwoofer a středobasové reproduktory na mezích výhybek. Toto sladění se týká hlavně vyšších basových složek, kde je potřeba vše sladit do vyrovnaného frekvenčního průběhu. Zde se konalo překvapení, opravdu velice velké překvapení. Můžeme konstatovat že rychlejší basy jsme dlouho neslyšeli. Ráznost a přesnost basového bubnu byla tak ohromující, že jsme kolikrát měli dojem, jako by onen zvuk subwooferu putoval do našich uší ze středobasových reproduktorů umístěných ve dveřích. Rychlost, rychlost a opět rychlost, to je doména tohoto zesilovače.
Výkon uváděný výrobcem je 500W na 4 ohmy a rovných 1000W na 2 ohmy. To dokazuje i trojice pojistek, čítajících celkově 90A, která potvrzuje, že zdroj zesilovače bude dostatečně zásoben pořádnou dávkou energie. Díky možnosti 2 ohmové zátěže se zde nabízí možnost zapojit do sestavy dva 4 ohmové, jeden 2 ohmový, či jeden subwoofer s dvěma 4 ohmovými cívkami. My jsme ale využili připojení jednoho 4 ohmového subwooferu, už jen vzhledem k faktu, že při této impedanci bude mít zesilovač i ve špičkách skvělou kontrolu při dosažení rezonanční frekvence reproduktoru. Nehrozí tedy žádný nekotrolvaný pohyb membrány, která ve špičkových výkonech nemá s přednesem hudby nic společného.
Srovnání a limitace sestavy
Jako kandidáta pro srovnání kvality zvuku jsme použili náš oblíbený dvoukanálový zesilovač Zenon-A500, který není určen pro evropský trh. Jeho naměřený výkon čítá 510W na 4 ohmovou zátěž v můstku. Pokud máme kvality těchto dvou zesilovačů porovnat, tak jednoznačně s výkonem, rychlostí a kontrolou vítězí Genesis. Naopak Zenon má zemitější a diplomatičtější zvuk. Tato vlastnost přednesu nám „nešla chvíli do hlavy“, až do uvědomění, že Genesis Profile Sub Ultra je digitální zesilovač. Ano, divili jsme se. Patříme do skupiny nadšenců uznávající pokud možno jen a pouze analogový zvuk. Digitální zesilovače střední třídy dle našich zkušeností jsou nevalné kvality a do výroby pořádného digitálu si jen tak nějaký výrobce netroufne. Zde je vidět, že si inženýři od Genesisu dali velice záležet a vyvrátili nám ono klišé, že digitální zesilovače jsou jakýmsi kopromisem mezi vysokým výkonem a účinností na úkor kvality zvuku. Stejné je to s již dávno vyvráceným faktem, že je jedno, z čeho je reproduktorová membrána vyrobena. Ať jde o papír, kevlar, keramiku nebo hedvábí. Když je to udělané dobře, dobře to i hraje. O tomto digitálním zesilovači to platí dvojnásob.
Co jsme ale nečekali, bylo zklamání v našem dlouholetém testovací autorádiu. Jeho výhybka nám kazila dojem z poslechu. Tento zesilovač zesílí vše, žel bohu, i každou chybu,kterou uděláte v nastavení výhybky, její strmosti i dělící frekvence. Pro puristický poslech doporučujeme opravdu velmi kvalitní autorádio s audiofilním předzesilovačem a/nebo DSP procesorem, který má zkreslení v řádu tisícin procenta.
Resumé
Celkové pocity z tohoto zesilovače jsou výborné. I přes naši prvotní nedůvěru v digitální technologii koncového stupně si tento kousek od Genesisu získal naši oblibu. Výkonu má na rozdávání, vyjímá se v přednesu rychlosti basu a s kontrolou v limitacích (pokud nějaké přijdou). Neodpustíme si hifistický žargon, ve kterém budeme tvrdit, že toto není zesilovač, ale komponenta, která se chová jako „drát se ziskem“. V laické řeči volně přeloženo: tento výrobek se chová, jako by v řetězci ani nebyl. Žádné zkreslení, jen zesílení špičkové kvality.
Pokud to myslíte s autohifi vážně a rohodujete se, čím budete pohánět subwoofer, máme tu pro vás vážného kandidáta. Jeho kvality dosahují tabulkové hodnoty referenčních zesilovačů.
- + na digitální zesilovač vyjímečný až referenční zvuk
- + kompaktní rozměry umožňující skryté instalace
- + všechny ovládací prvky a připojovací terminály na jedné straně
- – terminály pro vidličky či holý drát (otázka vkusu)
- – nutnost kvalitního autorádia s minimálním zkreslením
- – nutnost 4 voltového výstupu autorádia/procesoru pro využití maximálního potenciálu